AN UNBIASED VIEW OF INIEKCJE DOSZKLISTKOWE

An Unbiased View of iniekcje doszklistkowe

An Unbiased View of iniekcje doszklistkowe

Blog Article

Jest to związane z nieprawidłowym rozrostem i nieszczelnością naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą (tzw. neowaskularyzacja podsiatkówkowa). Dodatkowo, mokra odmiana AMD może powodować wysięki płynu, krwi, powstawanie obrzęków i blizn, a co za tym idzie trwałe uszkodzenie siatkówki.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg polegający na podaniu zastrzyku z preparatem leczniczym do gałki ocznej. Iniekcje stosowane są głównie w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Terapia przeważnie obejmuje serię zastrzyków, wykonywanych w określonych odstępach czasu, wg zaleceń lekarza.

Dzieje się to za sprawą VEGF, czyli naczyniowego czynnika wzrostu. Nowe naczynia są jednak gorszej jakości, mają cienkie ścianki co powoduje ich nieszczelność. Przez ten defekt, surowica krwi dostaje się do siatkówki oka, unosząc ją i sprawiając, że obraz faluje. Ścianki słabych naczyń, mogą także pęknąć i spowodować, że pod siatkówką pojawi się krwotok. Wtedy w polu widzenia pojawi się szara bądź czarna plama. 

Zazwyczaj zaczynamy od podania comiesięcznego przeciwciała antyVEGF, a jeśli to nie pomaga, to rozważamy przejście na lek o innym punkcie uchwytu ? szczegóły omówi lekarz prowadzący.

Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj jest zupełnie niebolesny. Po zabiegu możliwy jest przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co sporadycznie wymaga podania leków w postaci kropli, a jeszcze rzadziej wykonania punkcji komory przedniej oka.

Sterydy to jedne z najważniejszych leków w medycynie, mają bardzo silne działanie przeciwzapalnie i przeciwobrzękowe. Hamują również podziały komórek. Obecnie w okulistyce sterydy podaje się głównie miejscowo tak aby uzyskać efekt leczniczy tam gdzie potrzeba i nie wywołać problemów ogólnoustrojowych.

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Przed wstrzyknięciem lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, aby stwierdzić czy nie występowały u niego reakcje nadwrażliwości.

EYLEA® to lek zaliczany do tzw. inhibitorów VEGF. Inhibitory VEGF to czynniki hamujące działanie VEGF, co opisuje sposób w jaki

U niecałych 2% osób pojawia się zapalenie błony naczyniowej przedniego lub tylnego odcinka oka – głównie po podaniu bevacizumabu oraz ranibizumabu, zaś u jedynie 0,five% leczonych pojawia się zapalenie wnętrza gałki ocznej. Bardzo rzadko zdarza się też zapalenie pseudoinfekcyjne (0,1%) oraz zapalenie bakteryjne (0,3), a także znaczne pogorszenie jakości widzenia. U części osób może pojawić się także rozwój lub progresja zaćmy (głównie jatrogennej), a także niewydolność nerek, udar mózgu czy zawał serca (najczęściej w przebiegu cukrzycy). Ogólnie rzecz biorąc, odsetek poważnych powikłań po terapii drogą iniekcji doszklistkowej jest stosunkowo niewielki.

Eylea ma nieco inny mechanizm działania niż Avastin czy Lucentis i zdarza się, że niektórzy pacjenci lepiej reagują na 10 lek.

Jeżeli niektórych pacjentów przeraża perspektywa otrzymania iniekcji w pośladek, to co powiedzieliby oni o.

Zapuszczane są mu krople rozszerzające źrenice oraz substancje znieczulające miejscowe – najczęściej w postaci kropel. Po zdezynfekowaniu worka spojówkowego poprzez przepłukanie roztworem powidonu jodyny dokonuje się iniekcji doszklistkowej przy pomocy bardzo cienkiej igły wbijanej do komory ciała szklistego. Po wstrzyknięciu roztworu pacjent jest badany przez lekarza, zakłada mu się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka preparatów get more info anty-VEGF, wykorzystywanych w wielu chorobach oczu. Leki te są w użyciu od ponad czternastu lat, a ich skuteczność została potwierdzona wiarygodnymi badaniami naukowymi oraz rekomendacjami towarzystw naukowych.

Report this page